درمان و نگهداری و تکثیر ماهی ها

گوارامیها دارای انواع زیادی هستند. آنهایی که در ایران تاکنون تکثیر و پرورش یافته اند، شامل: گوارامی آبی، کاذبی، زرد و گوارامی عسلی، گوارامی بوسنده، گوارامی پرل، فایتر یا سیامی جنگجو، گوارامی دارف کوتوله و گوارامی بهشتی هستند.
که اغلب این ماهیها به ماهیهای ضعیفتر و کوچکتر از خود آزار می رسانند. بنابراین باید همیشه گوارامیها را رقم بندی کرد و گوارامیهایی که با ماهیهای داخل آکواریوم یک اندازه باشند قرار داد.
نگهداری از گوارامیها کار آسان و ساده ایی است چون مقاومتشان نسبت به بقیه ماهیهای آکوریومی بیشتر است.

گورامی

 


انواع بارب ها شامل تایگر بارب، گرین بارب، رزی بارب، شوبرتی بارب و بارب زرد از جمله باربهایی هستند که در ایران بخوبی قابل تکثیر و پرورش هستند. زندگی تمام باربها با همدیگر شباهت دارند. اگر با غذاهای زنده و مقوی خوب تغذیه شوند، تعداد زیادی تخم می ریزد و هر ده روز یک بار میتوان از آنها تخمگیری کرد. اگر به روش صحیح و در سطح بالا این ماهیها را پرورش دهید، از نظر اقتصادی پر سود است. بسیار آسان و ساده می توانید از باربها تخمگیری نمائید و بخوبی آنها را پرورش دهید. ماهیهای بارب بسیار مقاوم، سرسخت و پرتحرک هستند و معمولاً باید بصورت گروهی از آنها تخمگیری شود.
ماهیهای مولد بهتر است از ماهیهای جوان، با نشاط، سالم و از شاه ماهیها انتخاب شوند. سن بلوغ باربها شش ماهگی است و قبل از تخم ریزی باید ماهی های نر از ماده حداقل 10 روز جدا نگهداری شوند. تا تمایل و علاقه آنها نسبت به همدیگر شدید تر و تعداد تخم بیشتری ریخته شود در این مدت باید تمام شرایط نگهداری بخوبی کنترل شود.

بارب

 


شامل مولی دم عقربی- مولی بالن- مولی بادبان باله – مولی ساده و رنگارنگ ، تمام مولی ها با رنگهای سفید وسیاه، پرتقالی ، قرمز، زرد ، نارنجی و رنگارنگ هستند .

طول بدن ماهی ماده تا 10 سانتیمتر و نرها به 8 سانتی متر میرسند و بایکدیگر آمیزش دارند . مولیها علاقه شدیدی بخوردن غذاهای گیاهی دارند. آنها ماهیانی صلح جو و کم توقعی هستند ولی در کنار کم توقعی پر خور نیز می باشند ، به اینصورت که گویی تمام طول روز گرسنه اند ، ولی اینطور نیست! بهتر است برای ارضای این میل آنها مقدار جیره غذای روزانه شان را در نوبت های بیشتر به آنها بدهیم که دچار بیماری گوارشی نگردند ، گرچه بیماری و فشار به دستگاه گوارشی قابل مشاهده نیست ولی ثابت شده در طول این فشار (به دستگاه گوارشی) ، ماهی به بیماری های دیگر راحت تر دچار می گردد .

 

مولی

 

استرس و اضطراب پیامدهای زندگی مدرن و ماشینی هستند، از این رو بسیاری از دانشمندان و محققان در زمینه یافتن راههای مقابله با استرس و کاهش آن فعالیت می کنند ، حاصل این پژوهشها لیست بلندی از راهکارها ست با عنوان:

چگونه استرس را از خود دور کنیم؟

توصیه هایی مثل مسافرت، معاشرت با دوستان، گشت وگذار در طبیعت و دنبال کردن علایق گزیده ای از فعالیتهای موثر در کاهش استرس از نظر محققان هستند.
انجام برخی از این فعالیتها مستلزم صرف زمان و هزینه است که با محدودیتها و مشغله های امروزی، همواره راه حل های کاربردی به نظر نمی رسند لذا توجه به راهکاری که بدون جدا کردن ما از روند زندگی آرامش را برای ما به ارمغان بیاورد ،از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. نگهداری از آکواریوم برای کاهش استرس، راه حلی است که تقریبا تمامی کارشناسان بر آن اتفاق نظر دارند. حرکات خاص ماهیها که نتیجه میلیونها سال تکامل آنهاست بسیار لطیف و روح نواز و در نوع خود منحصر بفرد است و کمتر موردی در طول یک روز کاری می تواند به این اندازه توجه ما را به خود جلب نماید. به دلیل توصیه های موکد و نتیجه های مثبت دریافتی از طرف مردم، تنها در 20 سال اخیر تعداد آکواریوم داران در دنیا 10 برابر شده و ماهی جایگاه دومین حیوان خانگی محبوب دنیا را پیدا کرده است. و فقط در ایالات متحده 8 میلیون خانواده آکواریوم دارند.

این مطلب تا آنجا مورد توجه قرار گرفته ، که روانشناسان برای افرادی که امکان داشتن آکواریوم را ندارند تماشای فیلمهای مرتبط با آبزیان و یا نصب اسکرین سیور آکواریوم روی کامپیوترهایشان را توصیه می کنند.
آکواریوم در حال حاضر در درمان کودکان بیش فعال، آلزایمر و حتی کنترل فشار خون توسط پزشکان و روانشناسان مورد استفاده قرار می گیرد. کافیست در گوگل در مورد تحقیقاتی که در دنیا بر روی نتایج درمانی استفاده از آکواریوم انجام می شود جستجو کنید، قطعا از مشاهده نتایج آن حیرت زده خواهید شد.

خوشبختانه پیشرفت های صنعتی در سالهای اخیر، دغدغه نگهداری از آکواریوم را نیز به حداقل رسانده است و شما با داشتن یک آکواریوم کارآمد و مجهز به وسایل مدرن مثل فیلتراسیون کامل ، نور پردازی تایمردار و یا غذاریز اتوماتیک می توانید سالهای سال از داشتن آکواریوم لذت ببرید و تاثیرات مثبت آن را در سلامت خود و اطرافیان شاهد باشید.

 

در این مقاله سعی داریم به بیان ساده بیان کنیم که برای انتخاب یک آکواریوم و هم چنین ماهی های موجود در آن به چه چیزهایی باید توجه نمود.

آکواریوم، دکور زنده

قطعا یکی از دلایل استفاده از آکواریوم در هر مکانی، بحث زیبایی آن و استفاده از آن به عنوان یک دکور در زیباتر کردن فضا می باشد اما نکته قابل توجه در مورد این پدیده دکوری، زنده بودن آن است، شما هرگز نمی توانید در انتخاب محل یا طرح آکواریوم مانند انتخاب یک تابلو، میز تلویزیون و ... عمل کنید همواره باید زنده بودن آکواریوم، امکان دسترسی و طراحی صحیح بر اساس نیازهای یک آکواریوم ماندگار را مد نظر داشته باشید، به همین دلیل شاید بسیاری از طراحی های خلاقانه دکوری به دلیل عدم توجه به زنده بودن آکواریوم مثل آکواریوم در نمای ساختمان یا آکواریوم معلق طرح های چندان مطلوبی برای اجرای آکواریوم نمی باشند.

آکواریوم زیستگاه موجودات

به جز موارد محدودی که افراد از آکواریوم به عنوان آب نما و یا آکواریوم بدون ماهی استفاده می کنند، قطعا دلیل اصلی انتخاب یک آکواریوم نگهداری از موجودات زیبای آن و لذت بردن از آنهاست پس حتما باید به خواسته های زیستی آن ها توجه کرده و برای چیدمان محل زندگی آن ها تنها به ایده آل های خود فکر نکنیم. این تفکر که آکواریوم باید خالی از هر گونه دکور و حفره باشد تا ماهی ها همیشه جلوی چشم ما باشند از نظر زیستی برای ماهی صحیح نیست و آرامش آن ها را برهم خواهد زد.

آکواریوم در مکان و جایگاه صحیح

آکواریوم از جایگاه ویژه ای در دکور برخوردار است، انتخاب صحیح و هوشمندانه یک مکان صحیح برای آن می تواند آرامش را به محیط اضافه کند حتی در فنگ شویی که یک سبک و علم باستانی در چیدمان صحیح دکور است و در مقاله دیگری نیز درمورد آن صحبت شد، محل خاصی را برای آن تعیین می کنند تا بیشترین تاثیر را در آرامش ساکنین محل داشته باشد، پس انتخاب محل هایی مانند زیرپله یا مکان هایی که کاربرد دیگری ندارند و فقط می خواهیم آن ها را پر کنیم، برای آکواریوم مناسب نیست و بهتر است برای این مکان ها انتخاب دیگری انجام شود، آکواریوم همواره باید در فضایی صحیح، کاربردی و با بهترین دید، طراحی و اجرا گردد.

آکواریوم امن، اصولی و با هزینه منطقی

در انتخاب یک آکواریوم باید به این نکته توجه نمود که سازه آکواریوم باید ایمنی بالایی داشته باشد و تجهیزات و متعلقات آن دارای کیفیت مطلوب باشند، این نگرش که آکواریوم موردی ارزان قیمت است صحیح نیست، برای یک آکواریوم صحیح شما باید هزینه ای منطقی پرداخت و در مقابل دکوری متفاوت و ارزنده دریافت کنید پس هیچ گاه در انتخاب یک آکواریوم فقط به ارزان بودن فکر نکنید و یک آکواریوم اصولی و ایمن با هزینه منطقی تهیه کنید.

ماهی آکواریوم

این قسمت، تمام کننده یک آکواریوم و اساسی ترین قسمت آن است، شما هرگز نمی توانید برای انتخاب ماهی صرفا از روی اطلس یا اینترنت و فقط از روی ظاهر، انتخاب ماهی کنید. در انتخاب ماهی باید به نکات زیر دقت کنید:

 • ماهی هایی انتخاب کنید که حساسیت بالایی نداشته باشند مخصوصا اگر تازه کار هستید.
 • ماهی هایی انتخاب کنید که با یکدیگر سازگار بوده و هم زیستی خوبی داشته باشند.
 • ماهی هایی انتخاب کنید که تحرک خوبی داشته باشند و در بسیاری از اوقات بتوانید آن ها را ببینید.
 • ماهی هایی انتخاب کنید که عادات غذایی یا نگهداری های ویژه نداشته باشند.

بهتر است برای انتخاب ماهی حتما با یک متخصص یا فردی که تجربه بیشتری دارد مشورت کنید.


موقعی که به فکر نگهداری یک حیوان خانگی می افتید این فقط به دلیل احساس آرامش و نشاطی که از کنار آنها بودن بدست می آید نیست بلکه آنها به عنوان یک لنگر یا نیروی مقاوم برای مقابله با استرسهای زیاد زندگی روزانه عمل می نمایند.احساس دوستی بی قید و شرط آنها سلامت جسمی و روحی ما را ارتقاء می بخشد و به همین دلیل میتوان برای طیف وسیعی از بیماریهای جسمی،روحی یا احساسی بسیاری از موارد را در پاسخ انسانها به درمانهای ناشی از نگهداری حیوانات خانگی در مقایسه با درمانهای جایگزین برشمرد.سگها،گربه ها،دلفینها و بسیاری دیگر از حیوانات اهلی طی سالها در این نوع تحقیقات درمانی مورد استفاده قرار گرفته اند که نتایج مثبت زیادی را هم به همراه داشته اند.

اما آیا می توان از آکواریوم و ماهیهای آکواریوم نیز در این روشهای درمانی استفاده نمود؟
آیا درمان با حیوانات خانگی داخل آکواریوم (ماهیها) مفید و سودمند می باشد؟

مردم هرروزه در مکانهای عمومی تردد می نمایند و تقریبا میزان استفاده از آکواریوم نمایشی در این مکانها و در نتیجه دیدن آکواریوم هر روز بیشتر و بیشتر می گردد

آیا دیدن این پدیده زیبا تاثیری بر روی آنها دارد؟

بله،آنها برای چند لحظه با دیدن آرامش و طبیعت آکواریوم از خود بی خود شده و یک تاثیر آرامش بخش در زندگی گیج کننده و پر دغدغه را حس می کنند.برای مثال: آیا تابحال با بی حوصلگی و اضطراب در مطب یک دکتر یا بخش انتظار بیمارستان که یک آکواریوم در آن وجود دارد نشسته اید؟ شما به این طبیعت آبی زیبای مینیاتوری خیره می شوید و کم کم پریشانی و اضطراب در شما کم می گردد.شما احتمالا به طور موقت به جای آشفتگی و اضطراب دچار این احساس می شوید که همه چیز مرتب است.
از نظر تجربه شخصی قطعا خودتان پاسخ کاهنده استرس را دریافت نموده اید.تحقیقات زیادی نشان داده اند که ماهیان آکواریومی، آب شور یا شیرین می توانند تاثیرات مثبت درمانی داشته باشند. در ذیل به ذکر گزیده ای از این تحقیقات می پردازیم.
در دانشگاه پوردو محققان دریافتند که آکواریوم نمایشی ماهیهای به رنگ روشن می تواند رفتارهای مخل نظم را در افراد مبتلا به آلزایمر کاهش دهد و حتی عادات غذایی آنها را افزایش بخشد.
اخبار پوردو در آکوست 1999 گزارش داد که پروفسور نانسی ادواردز 60 فرد را در واحدهای تخصصی در سه خانه پرستاری ایندیانا بودند مورد بررسی قرار داد و دریافت بیمارانی که در کنار آکواریوم و ماهی قرار داشتند در آرامش بیشتری قرار دارند و 21 درصد بیشتر از زمانی که در کنار آکواریوم نبودند غذا می خورند، متوسط افزایش مصرف مواد غذایی 2/17 درصد بوده است.

در آکوست 1997 یکی از اعضای انجمن روانشناسی آمریکا به نام ربکا کلی مقاله ای تحت عنوان- چگونه روانشناسان حیوانات را برای درمان مفید می دانند- منتشر شد، ربکا فعالیتهای دکتر آبری فاین در خصوص مزایای درمانی حیوانات را مورد بررسی قرارداد. در تحقیقات فاین یک سگ طلایی دو رگه به نام پاپی که به طور معمول به بیماران خوش آمد می گفت به همراه چند آکواریوم ماهی که احساسات آشفته بیماران را تسکین می دادند استفاده شد. ربکا بیان کرد که فاین از حیوانات به شکل استعاره گونه ای استفاده می کند. بطور مثال پرندگان می توانند مباحث مربوط به پرواز یا آزادی را تداعی کنند. در اغلب موارد حیوانات تبدیل به نمادی برای فرزندان می گردند به ویژه هنگامی که بیماران به نقص توجه یا اختلالات بیش فعالی دچارند(ADHD) به طور مثال یک طوطی بازیگوش کاکل سفید به فاین فرصت درک رفتارهای بیش فعالی مانند گیج بودن و عدم تمرکز در مسیرها را داد و بطور جالبی موجودات داخل یکی از سه آکواریوم فاین باعث شدند یک بیمار در یک روز بگوید" این ماهی مرا به یاد خودم می اندازد."
سایت www.holistic-online.com در صفحات مربوط به مزایای حیوانات خانگی بیان می کند تحقیقات نشان داده اند که قربانیان حملات قبلی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند عمر طولانی تری دارند و حتی تماشای یک آکواریوم پر از ماهی می تواند باعث کاهش فشارخون گردد حداقل به طور موقت.
او هم چنین بیان می کند که تاثیرات مثبت ماهی آکواریوم روی یک علاقمند به آکواریوم که بدلیل سکته مغزی دو سال در بیمارستان بستری شده بود را شاهد بوده است که هر روز او با صندلی چرخدار خود برای تماشای ماهی های آکواریوم انتهای سالن بیمارستان می رفته و هر روز این مسیر را برای تماشای آنها می پیموده و به دوستان خود می گفت" این ماهی باعث شادی و خنده من می شود." او به سادگی توانسته بود احساس شادمانی را در این فرآیند هر روزه که باعث نگرش مثبت او به زندگی شده بود را ببیند.
شما می توانید نتیجه گیری خود را در مورد مزایای درمانی استفاده از آکواریوم داشته باشید. اما منابع بسیاری وجود دارند که نشان می دهند تاثیرات مثبت بسیاری برای آن وجود دارد. شب عید ما ایرانیان نیز می توان اشاره نمود.

آکواریوم، آبزیدان و یا محفظه نگهداری ماهی در حقیقت تنها یک ظرف نگهداری ماهی نیست بلکه کاربردهای و مزایای بسیاری برای آن وجود دارد که در ذیل به گزیده ای از آنها اشاره می نماییم.
 1. آکواریوم به عنوان یک عنصر دکوری که علاوه بر ویژگی نمایشی خصلت طبیعی بودن را نیز به همراه دارد، میتواند در زیباسازی محیط موثر باشد و در مکانهای مختلف با کاربریهای متفاوت از آن استفاده نمود.
 2. از آنجائیکه علاقه به طبیعت زیر آب ریشه در فطرت انسانها دارد لذا همیشه آکواریوم در خانه، محل کار، فروشگاه، بیمارستان و... میتواند به عنوان یک نقطه عطف مطرح گردیده و همواره توجه بازدید کنندگان را به خود جلب نماید و حتی گذر زمان را دلنشین تر سازد.

 3. تماشای جنب و جوش و بازیهای بی پایان ماهیها میتواند اثر بسیار مطلوبی بر تقویت ذهن ، آرامش اعصاب و کاهش استرس در زندگی پر تنش کنونی داشته باشد. تحقیقات بسیار در مورد حیوانات خانگی نشان از تاثیرات شگرف آنها بر آرامش صاحبانشان دارد که در این میان ماهی بالاترین رتبه و جایگاه را دارا می باشد.
 4. توجه به این حرکات و جنب و جوشها میتواند یک نوع گسستگی یا حواس پرتی آنی بسیار حیرت آور را برای یک مدیر اجرایی خسته یا یک فرد پر مشغله بوجود آورد. مارلین براون موسس شرکت موفق بازاریابی و مشاوره تکنو تاچ در نیویورک می گوید: " کارمندان را تشویق کنید برای از بین بردن استرس دورآکواریوم جمع شوند " لذا میتوان با توجه به این خصوصیت مکانی ویژه را در یک محیط کار برای آن در نظر گرفت .

 5. تغییرات رنگ، اندازه یا گونه موجودات آکواریوم در دوره های مختلف، حس زندگی و طراوت را در محیط جاری می سازد. تا آنجا که حتی در گذشته های دور و فرهنگهای کهن می توان ردپای خجستگی، خوش یمنی و برکت را در نگهداری از ماهی و ظرفهایی شبیه به آکواریوم امروزی پیدا کرد. فنگ شویی چین برجسته ترین ریشه تاریخی آن می باشد و به موارد دیگری مانند سنت ماهی شب عید ما ایرانیان نیز می توان اشاره نمود.

فواید درمانی آکواریوم

 • داشتن آکواریوم می تواند تاثیرات درمانی به سزایی نیز برای بعضی افراد داشته باشد. تحقیقات جالبی که در اواخر دهه 80 انجام شد نشان داد که تماشای ماهیان آکواریوم استرس را کاهش می دهد و بدنبال آن می تواند باعث کاهش فشارخون نیز شود.
 • داشتن نوعی از آکواریوم باعث کاهش فشار خون به شکلی محسوس می گردد و کاهش بیشتر فشار خون زمانی اتفاق می افتد که ماهی به آکواریوم وارد می شود. حتی ثابت شده است که تماشای فیلم حرکت ماهیها در آکواریوم یا طبیعت میتواند تاثیرات مفیدی بر روان و جسم انسان داشته باشد.
 • در تحقیقات دیگری نتایج جالب زیر به دست آمده است: سالمندانی که یک آکواریوم با ماهی را در کنار خود داشتند کاهش فشار خون بسیار خوبی را تجربه کرده اند. تماشای ماهیها در مورد کنترل بچه هایی که از اختلالات بیش فعالی رنج می برده اند نیز بسیار کار آمد بوده است همچنین بیمارانی که در حال داشتن دندان درد در طی دو درمان هیپنوتیزم و تماشای آکواریوم قرار گرفته اند غالبا تاثیراتی بیشتر در کاهش درد را از تماشای آکواریوم اظهار کرده اند وحتی بعد از مراجعه به دندانپزشک و درمان پزشکی این افراد نیاز کمتری به مسکن داشته اند.
  به همین دلیل است که امروزه مطب پزشکان یا دندانپزشکان و یا اتاقهای انتظار یکی از مطلوب ترین فضاها برای نگهداری آکواریوم می باشد.
 • آکواریوم بر بیماریهایی مانند آلزایمر نیز بسیار تاثیر گذار بوده است. تحقیقاتی که بر روی تعدادی سالمند مبتلا به آلزایمر انجام شده است نشان می دهد پس از نصب آکواریوم در فضای نشیمن محل نگهداری این سالمندان ، آنها اشتهای بیشتری به غذا نشان داده اند و حتی نیاز کمتری به دارو داشته و رفتارهای تهاجمی کمتری از خود نشان داده اند.

نتیجه گیری نویسنده

با این توضیحات می توان دریافت که عملا هر آکواریوم چه کوچک و چه بزرگ فواید بسیاری دارد. یک آکواریوم بزرگ بسیار ایده آل است اما اگر فضای شما کوچک است میتوانید از اشکال کوچکتر آن استفاده کنید. معمولا درهر فضایی می توان محلی خوب را برای اجرای یک آکواریوم در نظر گرفت و تمامی روانشناسان استفاده از آکواریوم را در زندگی پر استرس کنونی یکی از ملزومات می دانند.

تاریخچه پرورش ماهی

بیش از 4،000 سال از شروع نگهداری ماهی توسط انسان میگذرد،. اولین پرورش دهندگان ماهی شناخته شده سومریان بودند ، که از حدود 2500 سال قبل از میلاد سابقه نگه داری از ماهی در استخر را داشته و از آنها به عنوان غذا استفاده می کردند، پس از آنها مصریان، رومیان و بسیاری از فرهنگ های باستانی دیگر، مجذوب زیبایی ، سرعت و چابکی ماهیها شدند و گاهی آنها را مقدس میدانستند. به عنوان مثال، مصریان باستان گونه های خاصی از ماهی های زیبا را تکثیر میکردند. تصاویری از این ماهی ها در نقاشی های دیواری مقبره های مصری یافت شده اند، که آنها را به عنوان یک شیء مقدس نشان می دهد. تجار روم نیزبرای تکثیر ماهی های آب شیرین مورد استفاده به عنوان غذا در مخازن پرورش ماهی معروف بودند.
اولین مطالعه رسمی در مورد ماهی توسط فیلسوف یونانی ارسطو (384-322 قبل از میلاد) انجام شد. او با نوشتن در مورد عادات ماهیها و تعریف گونه های بومی هر محل علم ماهیها (آبزیشناسی)را شروع نمود. سپس با بررسی دقیق ساختار فیزیکی و ثبت اطلاعات در مورد 115 گونه ماهی که در عصر او در دریای اژه زندگی میکردند اولین اسناد علمی آبزیشناسی را جمع آوری کرد. امروزه ، دانشمندان اطلاعات بیش از 20،000 گونه از ماهی ها در سراسر جهان را طبقه بندی کرده اند.

آکواریوم مدیون ماهی طلایی

بدون شک تفکر داشتن آکواریوم امروزی ومحبوبیت جهانی نگهداری از ماهی های زینتی مدیون ماهی طلایی یا گلد فیش یا همان ماهی قرمز ما ایرانی هاست از اینجا به بعد آن را با نام ماهی طلایی، نامگذاری میکنیم.

نگهداری از این گونه برای تزئین پس از سالهای زیاد استفاده از ماهیهای پرورشی خوراکی برای اولین بار در سال 960 میلادی در دوران سلسله سونگ در چین ثبت شده است.
استخرهای مملواز ماهی طلایی تزئینی در سالهای 968-975در میان اشراف محبوبیت زیادی پیدا کردند و خوردن این ماهی در چین به کلی ممنوع شد.
– در 1136 امپراطور تسونگ اقدام به تکثیر و پرورش این ماهی در یک محیط کنترل شده تر نمود.
تکثیر نژادهای جدید تکامل یافته تربه افزایش شناخت و محبوبیت ماهی طلایی در سراسر کشور کمک کرد.

در1510 ماهی طلایی نه تنها در بین اشراف بلکه در میان عامه مردم نیز متداول شده بود.ویلا و خانه های بسیاری از حوضچه هایی برای نگهداری و تکثیر ماهی طلایی برخوردار شدند.وحفاظت از تکنیک های تکثیر موفقیت آمیز به صورت یک راز ارزشمند متداول شد.
در این شرایط، اولین کتاب با عنوان "مقاله ای در مورد ماهی طلایی" در چین در 1596 نوشته شده است. در1616 ماهی های طلایی به ژاپن وارد شدند. ژاپنی ها در طول زمان تسلط خود را در تکثیر این ماهی حفظ کردند و در حال حاضر نیز بزرگترین صادرکننده ماهی طلایی به سراسر دنیا می باشند.
در1691در اولین حضور در اروپا ماهی های طلایی در پرتغال ظاهر شدند، و از آنجا در سال 1728 وارد انگلستان شدند. در این زمان، این ماهی در سراسر اروپا محبوب طبقه حاکم و اشراف بود.
هلند اولین کشوری است که پرورش وتکثیرماهی طلایی را دراروپا در سال 1780 آغاز نمود. در 1850ماهی های طلایی به دنیای جدید خود یعنی ایالات متحده وارد شد و تبدیل به یکی از جاذبه های نیویورک گردید. پس از این موفقیت اولین پرورش دهنده ماهی طلایی در ایالات متحده فروشگاه خود را در مریلند افتتاح کرد.
دیگر نگهداری از ماهیها و مخصوصا ماهی طلایی در بسیاری از نقاط دنیا بسیار مرسوم شده بود اما همچنان در حوضچه ها و استخرها این کار انجام می شد و خبری از آکواریوم امروزی نبود.
در1850 انگلستان ، تاریخ مهمی را در تاریخچه آکواریوم ثبت کرد ، تا آن زمان ماهیها برای مقاصد ابتدایی و شخصی و بدون داشتن دانش فنی نگهداری می شدند و انتخاب گونه هایی مانند ماهی طلایی نیز علاوه بر زیبایی شان، بدلیل مقاومت خوب آنها در مقابل شرایط بد نگهداری بود- تجربه نگهداری ماهی قرمز عید ما ایرانیان در شرایط کوچک تنگ و معمولا بدون غذا نیز به مقاومت ذاتی این گونه برمی گردد.
بر اساس تحقیقات شیمیدان پریستلی و جانورشناس جانسون ، که متوجه ارتباط بین اکسیژن با گیاهان شده بودند رابرت وارینگتون نظریه ساخت آکواریوم یعنی مخزنی که بتوان ماهی را از کنار و نه فقط از بالا- مانند حوضچه های بزرگ- در آن دیدرا مطرح کرد.
نظریه او ، ساخت یک ساختار شیشه ای پر شده از شن و ماسه در کف ، به همراه حلزون ها ، و گیاهان برای تامین اکسیژن بود ، در این شرایط ماهیها می توانستند برای همیشه زندگی کنند. گیاهان با استفاده از فضولات ماهیها اکسیژن مورد نیاز ماهیها را تامین می کنند ، حلزون ها گیاهان پوسیده را می خورند و بر روی گیاهان تخم می گذارند ، و ماهیها از تخم های حلزون ها تغذیه میکنند. یک چرخه بسته کامل.

با این که بی نقص بودن این نظریه بعید به نظر می رسید، آکواریوم هایی برمبنای اصول این نظریه ساخته شدند. آکواریوم های گیاهکاری شده با اسکلت فولادی مهار شدند ، بدون تصفیه و بخاری و تجهیزاتی که ما امروز می شناسیم.
تقریبا در همان زمان در سال 1853 برای اولین بار در جهان آکواریوم عمومی در رجنت پارک لندن افتتاح شد. در طول 15 سال آینده، آکواریوم های عمومی مشابه در سراسر انگلستان ، و همچنین فرانسه و آلمان افتتاح شدند.
متاسفانه بسیاری از این آکواریوم های عمومی اولیه بدلیل تلفات ماهیهای خود بقا پیدا نکردند اما در آغاز دهه 1870با دانشی که مسئولین آنها نسبت به هوا دهی، تصفیه آب و دمای مناسب پیدا کرده بودند آکواریوم های زیادی افتتاح گردیده و ماندگار شدند. در1856مقاله ای ماندگار با نام "دریا در شیشه" توسط میلر آدولف رومالر در آلمان انتشار یافت که آن را به عنوان شروع نگهداری از آکواریوم به صورتی که امروزه می شناسیم میدانند، البته لغت آکواریوم به معنای محل نگهداری و نمایش آبزیان از سال 1841 در نوشته ها به کار برده می شد.
علاقه به ماهی در ایالات متحده نیز تقریبا از همین زمان شکل گرفت. در سال 1856 ، دولت ایجاد آنچه که امروز بخش ماهی از موزه ملی تاریخ طبیعی موسسه اسمیتسونین است را تاسیس کرد. اولین ثبت نام ماهی در اسناد دولتی آمریکا با نام ماهی مکنده (Catostomus hudsonius) در تاریخ 15 دسامبر سال 1856 ثبت شد.

50 سال آینده شاهد انفجار مجازی از علاقه به ماهی ها و محیط های آنها است. نهادهای معروفی مثل موسسه اقیانوس شناسی wood holes (1885) و موسسه اقیانوس شناسی Scripps (1903) در این دوره تأسیس شد ، بسیاری از آنها سازنده آکواریوم های عظیم برای نمایش عمومی هستند.
سالها به طول انجامید تا درک کاملی ازفیلتر بوجود آید. یکی از اولین آنها ، فیلتر زیرشنی ، در سال 1950 معرفی شد.
تا سال 1952 تمامی ماهیهای نگهداری شده در اسارت فقط از غذای زنده تغذیه می شدند تا اینکه دکتر بانش اطلس با اختراع غذای پولکی انقلابی را در این سرگرمی بوجود آورد.
از آن به بعد ، این سرگرمی رونق گرفت. استفاده از سوخت کمتر درحمل و نقل کوتاه تر (در آن زمان حمل و نقل هوایی هنوز در دوران نوزادی خود بسر میبرد) ، پرورش دهندگان و علاقه مندان به سرگرمی را بیشتر به سمت همگانی کردن سوق می داد تا بتوانند محصولات خود را در نزدیکترین فاصله عرضه کنند. اختراعات و درک شیمی آب و ماهی در عرض 30 سال گذشته هر کسی را قادر ساخته بود تا بدون مشکل یا با مشکلاتی کوچک از نگهداری از ماهیها لذت ببرد.
امروز ، ماهی دومین حیوان خانگی محبوب آمریکاست،. بیش از 7،4 میلیون خانوار در ایالات متحده ماهی آکواریوم دارند، و این رقم حتی شامل افرادی که ماهی قرمز در تنگ نگهداری می کنند نمی شود.
پیشرفت های علمی در سراسر قرن بیستم آکواریوم داری را ساده تر و لذت بخشتر از هر زمانی کرده است. مخازن با کیفیت تر ، فیلتر های بهبود یافته و پمپ های اکسیژن و یک رژیم غذایی متعادل از مواد غذایی مغذی امکان رشد و بقای ماهی در آکواریوم را بهتراز شرایطی که سومریان در 4000 سال پیش در استخرها انجام می دادند را بوجود می آورد.

رها سازی ماهیان گوشت خوار به چه قیمتی؟

شاید شما از جمله کسانی هستید که از ماهی گوشت خوار خود خسته شده اید و یا دیگر توانایی نگهداری از آنها را ندارید. ممکن است در نگاه اول بهترین تصمیم شما رها سازی ماهی خود در رودخانه ها و یا دریاچه های طبیعی است .راهی سرشار از ترحم که نثار ماهی خود خواهید کرد.

اما این روش آزاد سازی نه تنها سودمند نیست بلکه در پاره ای از موارد هم برای ماهی شما و هم برای محیط زیست بسیار خطرناک است.

گزارشات رسیده از نقاط مختلف جهان در مورد رهاسازی ماهیان گوشت خوار و مهاجم در رودخانه ها ، تالاب ها و دریاچه ها همه حاکی از این است که این ماهیان گوشت خوار نه تنها به صیادی این اکوسیستم های طبیعی به علت از بین بردن ماهیان بومی و قابل صید ضربه وارد کرده اند بلکه موجب آسیب های جدی به صنعت توریست و گردش گری این مناطق گشته .

حمله چاقو ماهی ها به سواحل فیلیپین، آسیب های جدی ماهیان پیرانا به صنعت صیادی جنوب چین و در کشور خودمان ایران ودر همین ماه های اخیر گزارش حمله ماهیان پیرانا به شناگران در رودخانه های خراسان همه و همه حاکی از خطر جدید رها سازی این ماهیان در محیط های طبیعی است.

البته این نکته قابل تامل است در برخی موارد و با سرد شدن آب این مناطق طبیعی احتمال مرگ و میر این غریبه های مهاجم افزایش می یابد و ترحم بی مورد شما می تواند به قیمت جان این ماهی ها بی انجامد.

چه باید کرد:

آموزش افراد مبتدی برای نگهداری مناسب از این ماهی ها و آگاه کردن آنها نسبت به رهاسازی این موجودات در طبیعت می تواند مهمترین نقش را در کاهش آسیب های جدی به طبیعت اطراف ما ایفا کند.


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۱ساعت 20:43  توسط بنیامین  |